Związki, stowarzyszenia i gminy partnerskie
Związki i Stowarzyszenia
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolskich
Rok dołączenia Gminy Suchy Las: 1990 r.
Działania na rzecz rozwoju gmin i powiatów Wielkopolski, m.in. inicjowanie i wspieranie przedsięwzięć w dziedzinie społeczno-gospodarczej, nauki, kultury i ochrony zdrowia, rozwijanie kontaktów i współpracy z innymi regionami w kraju i zagranicą.
Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych w Poznaniu
Rok dołączenia Gminy Suchy Las: 1991 r.
Jego celem jest wspieranie idei samorządu terytorialnego oraz pomoc w podnoszeniu efektywności jednostek samorządu terytorialnego w realizacji zadań publicznych, w szczególności poprzez: działania edukacyjno-doradcze oraz informacyjno-wydawnicze skierowane do działających na rzecz jednostek samorządu terytorialnego osób, wsparcie jednostek samorządu terytorialnego we wdrażaniu nowoczesnych narzędzi zarządzania, wsparcie jednostek samorządu terytorialnego przy wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań informatycznych wspomagających zarządzanie.
W ramach członkostwa w stowarzyszeniu pracownicy Urzędu Gminy korzystają ze szkoleń w ciągu całego roku.
We wrześniu i w październiku 2023 r. Urząd Gminy we współpracy z WOKiSSem przeprowadził stacjonarne szkolenia dla pracowników Urzędu pt. „Obsługa i komunikacja z osobami ze szczególnymi potrzebami”. Szkolenia odbywały się w sali konferencyjnej Parku Wodnego Octopus w terminach: 21 września 2023 r, 22 września 2023 r. oraz 9 października 2023 r. i prowadzone były przez p. Marcina Halickiego. Szkolenia zostały przeprowadzone w ramach składki członkowskiej za 2023 r. Udział w szkoleniach wzięło 60 pracowników.
Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna
Rok dołączenia Gminy Suchy Las: 2005 r.
Organizacja zajmuje się wspieraniem rozwoju rynku turystycznego w Poznaniu i aglomeracji poznańskiej, promocją miejsc atrakcyjnych turystycznie, integracją gmin w zakresie turystyki, a także koordynowaniem działań turystycznych.
Gmina Suchy Las za pośrednictwem PLOT bierze udział w imprezach i targach turystycznych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, partycypuje w projektach (wydawnictwa turystyczne, mapy, akcje typu "Poznań za pół ceny"), wizytach studyjnych (np. przy okazji otwarcia nowych muzeów), organizacje z terenu gminy uczestniczą w szkoleniach i warsztatach organizowanych przez PLOT. W Gazecie Sucholeskiej regularnie publikowane są artykuły o tematyce turystycznej przygotowywane przez PLOT.
W 2023 r. w ramach członkostwa w stowarzyszeniu pracownicy Referatu Promocji wzięli udział w czterech wizytach studyjnych:
w styczniu odbyła się przedpremierowa wizyta w Muzeum Lecha Poznań,
w kwietniu odbyła się wizyta w Owińskach, podczas której odbyło się zwiedzanie kładki pieszo-rowerowej oraz Aromatorium, jak również prezentacja przedstawiciela gminy Suchy Las o projekcie „Weekendownik”,
we wrześniu odbyła się wizyta w Tarnowie Podgórnych, podczas której odbyło się zwiedzanie Tarnowskich Tężni oraz pola golfowego Black Water Links,
w listopadzie odbyła się wizyta w Dworze Skrzynki.
W marcu 2023 r. PLOT uczestniczył w targach ITB w Berlinie, promując m.in. powiat poznański i gminę Suchy Las poprzez dystrybucję materiałów promocyjnych gminy.
W październiku PLOT reprezentował gminy członkowskie, w tym gminę Suchy Las na targach Tour Salon 2023 w Poznaniu, dystrybuując materiały promocyjne gminy.
W ciągu roku wielokrotnie pojawiały się wzmianki o atrakcjach turystycznych gminy w mediach, z którymi współpracuje PLOT.
Stowarzyszenie Gmin, Powiatów i Województw "DROGA S11"
Rok dołączenia Gminy Suchy Las: 2006 r.
Stowarzyszenie powstało celem inicjowania, przygotowywania i realizacji działań umożliwiających jak najszybszą budowę drogi S11 o standardach drogi ekspresowej.
Stowarzyszenie Metropolia Poznań
Rok dołączenia Gminy Suchy Las: 2010 r.
Celem Stowarzyszenia jest prowadzenie działań wspierających wdrażanie wspólnie wypracowanej strategii rozwoju Aglomeracji Poznańskiej, w tym propagowanie wymiany doświadczeń, inspirowanie i podejmowanie wspólnych inicjatyw gospodarczych, kulturalno-społecznych, prac naukowo-badawczych, działalności informacyjnej, konsultacyjnej i programowej.
W związku z pracami nad Planem Zrównoważonej Mobilności dla Metropolii Poznań do roku 2040 w dniach 28 czerwca do 3 lipca 2023 r. odbyły się konsultacje społeczne dla mieszkańców m.in. gminy Suchy Las.
„Plan Zrównoważonej Mobilności dla Metropolii Poznań do roku 2040” został opracowany przez Stowarzyszenie Metropolia Poznań we współpracy z członkami tego stowarzyszenia - Miastem Poznań, Powiatem Poznańskim, 21 gminami wchodzącymi w skład MOF Poznania Ma służyć poprawie mobilności mieszkańców, jakości życia oraz dążenia do zrównoważonego transportu. Jednym z głównych celów dokumentu jest zmniejszenie negatywnego wpływu transportu na środowisko, takiego jak: zanieczyszczenie powietrza, hałas czy emisja gazów cieplarnianych. Warunkiem tych zmian jest zwiększenie roli środków transportu przyjaznych środowisku.
W 2023 r. Metropolia Poznań realizowała program darmowych szczepień przeciwko grypie dla mieszkańców samorządów członkowskich w wieku 25-64 lata, w tym gminy Suchy Las. Ze szczepionek mogli skorzystać wszyscy, którzy spełniają warunki opisane na stronie grypa-metropoliapoznan.pl.
Stowarzyszenie LGD "Kraina Trzech Rzek"
Rok dołączenia Gminy Suchy Las: 2015 r.
LGD Kraina Trzech Rzek to organizacja, która ma na celu umożliwienie mieszkańcom obszaru objętego Strategią Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR), realizacji projektów w ramach tej strategii. Realizacja strategii powinna przyczynić się do poprawy jakości życia na obszarach wiejskich m.in. poprzez wzrost aktywności lokalnych społeczności oraz stymulowanie powstawania nowych miejsc pracy. W ramach realizacji strategii Rada LGD wybierała projekty do realizacji w ramach środków przyznanych na jej wdrażanie - łącznie 9.000.000 zł na lata 2016-2023.
Misją stowarzyszenia LGD Kraina Trzech Rzek jest propagowanie idei partnerstwa i współdziałania trzech sektorów: gospodarczego, publicznego i społecznego, na obszarze objętym LSR, w celu rozwoju tego obszaru, zachowania walorów, oraz poprawy warunków życia.
LGD prowadzi nieodpłatne doradztwo i szkolenia dla osób zainteresowanych składaniem wniosków o dofinansowanie.
W 2023 r. na zlecenie LGD Kraina Trzech Rzek w ramach operacji pn. “Sieć edukacyjnych gier terenowych i szlaków geocachingowych” o akronimie SEGTiSG, współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.3 “Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” zostały opracowane i wydane dwie gry terenowe: quest “O niepodległości i wojskowości w Biedrusku” oraz quest “Mniej lub bardziej znani z Gminą Suchy Las związani”. Questy opracowane były we współpracy z Referatem Promocji Gminy, finansowane w całości przez LGD Kraina Trzech Rzek.
Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej
To największa ogólnopolska organizacja skupiająca gminy wiejskie i miejsko-wiejskie, której podstawowym celem jest integracja samorządów wiejskich i rozwiązywanie typowych problemów tego środowiska.
Działania ZGW RP są prowadzone na wielu płaszczyznach. Dotyczą zarówno negocjacji z Rządem, konsultacji w Parlamencie, wymiany doświadczeń pomiędzy członkami, jak i działań w celu gospodarczego i kulturalnego rozwoju gmin wiejskich.
Związek Międzygminny "Schronisko dla zwierząt"
Rok dołączenia Gminy Suchy Las: 2008 r.
Dnia 28 lutego 2008 r. uchwałą Nr XIX/162/2008 Rady Gminy Suchy Las przyjęty został statut Związku Międzygminnego "Schronisko dla zwierząt - Schronisko".
Związek tworzy 11 gmin, a mianowicie: Czerwonak, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Mosina, Nekla, Pobiedziska, Puszczykowo, Suchy Las i Swarzędz.
Związek powstał celem wspólnego wykonywania zadania publicznego w zakresie tworzenia warunków niezbędnych do utrzymania porządku i czystości na terenie gmin wchodzących w skład związku oraz zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom poprzez budowę i eksploatację międzygminnego schroniska dla bezdomnych zwierząt w Skałowie, w Gminie Kostrzyn.
Schronisko zostało wybudowane w 2015 r. i na rzecz Gminy Suchy Las realizuje następujące działania:
przyjmowanie zwierząt bezdomnych dostarczanych do Schroniska przez Straż Gminną oraz zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom z terenu gminy;
poszukiwanie nowych właścicieli dla bezdomnych zwierząt poprzez oddawanie do adopcji bezdomnych zwierząt osobom zainteresowanym i zdolnym zapewnić im należyte warunki bytowania;
ograniczanie populacji bezdomnych zwierząt poprzez sterylizację i kastrację zwierząt domowych, w szczególności psów i kotów, z wyjątkiem zwierząt, u których istnieją przeciwwskazania do wykonania tych zabiegów, z uwagi na stan zdrowia i/lub wiek;
zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt, poprzez zapewnienie dyżuru lekarza weterynarii w schronisku.
Dodatkowo schronisko prowadzi odpłatną działalność usługową, w tym: hotel, wybiegalnię, krematorium dla zwierząt i cmentarz.
współpraca z gminami partnerskimi
Gmina Suchy Las ma oficjalne partnerstwa z czterema samorządami: Isernhagen (Niemcy), Tamasi - Rególy (Węgry), Poronin (Polska) i Hnivan (Ukraina).
Nieoficjalnie sucholeski samorząd współpracuje z Cherrueix w regionie Bretania (Francja) oraz Gminą Nekor w Czechach, z którą porozumienie o współpracy zawarło OSP Golęczewo na poziomie tamtejszej jednostki strażackiej.
Priorytetem współpracy międzynarodowej gminy Suchy Las są cykliczne wymiany młodzieży pomiędzy gminami Suchy Las, Isernhagen – Niemcy i Tamasi - Węgry.
Organizatorem wymian ze strony polskiej był Referat Promocji Gminy Suchy Las.
W ramach partnerskiej współpracy gminy Suchy Las oraz gminy Isernhagen zorganizowano zimowe spotkanie młodzieży z Polski i z Niemiec.
Odbyło się ono w terminie od 27 do 31 stycznia
2023 r. w Borowicach koło Karpacza. Program pobytu obejmował wspólne zwiedzanie Karpacza i Szklarskiej Poręby, pobyt w Aquaparku, zabawy na śniegu i gry integracyjne.
Letnia wymiana zorganizowana została w ramach spotkania młodzieży z Polski, Niemiec z Isernhagen i Węgier z Tamasi. Program wyjazdu obejmował zwiedzanie Hanoweru oraz pobyt w miejscowości Aurich nad Morzem Północnym, gdzie młodzi ludzie uczestniczyli w kursie jazdy na nartach wodnych. Pozostałe punkty programu to zwiedzanie okolicy, wspólne plażowanie, gry i zabawy integracyjne.
Ważnym elementem współpracy międzynarodowej jest bieżące utrzymywanie kontaktów władz. Corocznie na Dni Gminy Suchy Las zapraszane są delegacje gmin partnerskich. W roku 2023, podczas obchodów Dni Gminy Suchy Las w dniach od 16 do 19 czerwca naszą gminę odwiedziły delegacje (w sumie 22 osoby) z Poronina na czele z Maciejem Dziubasem z-cą Wójta Gminy Poronin, z Isernhagen z burmistrzem Timem Mithöferm, z Hniwania z Burmistrzem Volodymyrem Kuleshovem.
Władze gminy Suchy Las uczestniczą corocznie w Poroniańskim Lecie.
W dniach 20-23 lipca 2023 r. na czele 10 osobowej delegacji z Suchego Lasu stała z-ca Wójta Gminy Ilona Ciok. Program obejmował obok zwiedzania Zakopanego i pobycie w górach, także udział w tradycyjnych obrzędach, związanych z podhalańskimi obchodami.
Współpraca między szkołami z gmin parternskich
Współpraca ze szkołą w Suchem, gmina Poronin:
Zadania:
nawiązanie i pielęgnowanie kontaktów w celu poznania kultury i zwyczajów regionu,
"Podhalańskie, spiskie i orawskie drogi do niepodległości" - XVI Konkurs Historyczny pod hasłem "160.rocznica powstania styczniowego",
08.11.- 11.11.2023 - Finał Konkursu w Białym Dunajcu (udział w Finale i powiatowych obchodach Święta Niepodległości).
Organizator: powiat tatrzański; konkurs przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych Gminy i Miasta Kórnik, Miasta Sopot, Gminy Suchy Las, Gminy Jabłonka oraz gmin Powiatu Tatrzańskiego (także uczniów szkół ponadpodstawowych).
Współpraca ze szkołą w Zębie, gmina Poronin: - wizyta delegacji SP 2 w Zębie:
wizyta młodzieży z Zębu w Suchym Lesie,
wspólne nagrania wideoklipu poetyckiego,
udział w projekcie „Mały Medyk” – 6 spotkań wyjazdowych.
Gymnasium Isernhagen:
wymiana młodzieży
Placówki oświatowe z terenu Gminy Suchy Las w 2023 r. współpracowały z poniższymi stowarzyszeniami, fundacjami i instytucjami. W tej współpracy czynny udział brali wolontariusze. Jako przykłady można wymienić poniższe inicjatywy:
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Nauk Geograficznych, Wydział Antropologii i Kulturoznawstwa:
udział uczniów w wykładach, doświadczeniach, pokazach eksperymentalnych itp.
udział w projekcie „Poznańska cytadela jako miejsce pamięci”
Hospicjum Palium
współpraca w promocji idei hospicyjnej, wolontariat: biegi, targi edukacyjne, akcje
SocioMovens
Projekt „Zdrowie psychiczne i profilaktyka uzależnień” – wyjazdowa sesja dla młodzieży
Fundusz Wyszehradzki
12-16 czerwca – organizacja i realizacja międzynarodowego projektu : Miejska Biblioteka Publiczna w Rawie Mazowieckiej
„We live under the same sky” ze szkołami z Czech, Niemiec (Partnerska Gmina Isernhagen), Węgier (partnerska Gmina Tamasi)
Stowarzyszenie ZPiT Chludowianie i NCK
Realizacja projektu Piątka z narodowych
Fundacja Zakłady Kórnickie
Rok Zamojskiej, Drzewo Franciszka (II nagroda)
Centrum Szkoleniowo-Edukacyjne Tonque
Udział w projekcie „Lekcja Muzyki” – przygotowanie fragmentu koncertu prezentowanego w CK Zamek w Poznaniu
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
Organizacja wydarzeń promowanych i polecanych przez SBP (Tydzień bibliotek – I miejsce w konkursie)
Stowarzyszenie Wikimedia Polska
Realizacja projektu z Funduszu Uczniowskiego, udział w edytonie, webinar dla bibliotekary, prelekcja na konferencji w Lublinie, projekty szkolne związane z edycją Wikipedii przy stałym wsparciu Stowarzyszenia
Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu
Prowadzenie przez bibliotekarzy z SP 2 webinarów i szkoleń stacjonarnych z zakresu doradztwa metodycznego dla bibliotek szkolnych
Fundacja „Cała Polska czyta dzieciom”
Prowadzenie przez bibliotekę działań promujących hasła kampanii (nagrodzone I nagrodą)
Ośrodek Pomocy Społecznej w Suchym Lesie
Organizacja i współorganizacja akcji wolontariackich, udział w szkoleniach organizowanych przez OPS, współpraca w zakresie profilaktyki uzależnień
CKiBP w Suchym Lesie
Udział w spotkaniach autorskich, konkursach recytatorskich, podcast z bibliotekarkami, warsztaty czytelnicze
Szkoły sieci współpracy w projekcie Szkoła ćwiczeń w Suchym Lesie
Szkolenia, lekcje otwarte i pokazowe
Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich
Bibliotekarki SP2 w Zarządzie Okręgu
Siedziba Towarzystwa w SP2 w Suchym Lesie
Ośrodek Rozwoju Edukacji
Prowadzenie przez nauczycieli SP2 szkoleń i warsztatów
Udział w konferencji ogólnopolskiej w Warszawie 23.03.2023 - prelekcje
Wizyta studyjna w SP2 21.04.2023
Centrum Edukacji Medialnej
Realizacja projektu eduAKCJA medialna w szkole - II miejsce w ogólnopolskim konkursie
Biblioteki:
Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu
Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
Miejska Biblioteka Publiczna w Rawie Mazowieckiej
Miejska Biblioteka Publiczna w Rabce Zdroju
Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku
Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury w Trzciance
Udział w akcjach #lib1ref, webinary, „Przerwa na czytanie”, szkolenia, punkt biblioteczny PBP
Fundacja Herberta
Organizacja akcji „Podaruj wiersz”
Fundacje, organizacje i stowarzyszenia charytatywne
Fundacja Małych Stópek
Caritas Archidiecezji Poznańskiej
Stowarzyszenie Mali bracia ubogich
Dom Samotnej Matki w Kiekrzu
Towarzystwo Przyjaciół Lwowa i Kresów Wschodnich
Zbiórki pomocowe, upominki dla podopiecznych, wolontariat w akcjach pomocowych, kiermaszach, biegach, festynach
Biblioteka w Szkole
Przygotowanie przez bibliotekarzy artykułów o funkcjonowaniu nowoczesnej biblioteki (4 publikacje)
Zarząd Osiedla Suchy Las Wschód
Wspólne akcje proekologiczne, planowanie powstania audioteki w szkole
Instytut Pamięci Narodowej
Współpraca w ramach lekcji historii, WOS i edukacji wczesnoszkolnej (prelekcje, prezentacje, akcje informacyjne)