porządek publiczny i bezpieczeństwo obywateli

Wydatki zrealizowane w ramach bezpieczeństwa publicznego w 2023 r.:

4 103 944,90

W 2023 r. Gmina Suchy Las przeznaczyła 4.103.944,90 na wydatki związane z bezpieczeństwem publicznym.  Znaczną część środków gmina przeznaczyła na finansowe wsparcie i refundację działań OSP (1.975.795,15 zł) oraz działalność Straży Gminnej (1.276.712,98 zł). Kierunki wydatkowania środków w ramach bezpieczeństwa publicznego w 2023 r. przedstawiono poniżej.

Bezpieczeństwo w Gminie Suchy Las w 2023 r.

DZIAŁALNOŚĆ STRAŻY GMINNEJ

Liczba interwencji zgłoszonych przez mieszkańców w 2023 r.

Liczba udzielonych pouczeń w 2023 r.

Liczba mandatów karnych nałożonych w 2023 r.

Liczba osób doprowadzonych do izby wytrzeźwień lub miejsca zamieszkania w 2023 r.

Liczba zabezpieczonych miejsc zdarzeń w 2023 r.

Liczba usuniętych wraków w 2023 r.

Liczba przeprowadzonych kontroli posesji w 2023 r.

Liczba mandatów karnych nałożonych na osoby spalające odpady w piecach w 2023 r.

Liczba zgłoszeń dotyczących zwierząt w 2023 r.

Liczba patroli mieszanych z Policją w 2023 r.

Liczba prelekcji w placówkach oświatowych w 2023 r.

Liczba spotkań z mieszkańcami jednostek pomocniczych w 2023 r.

działania straży gminnej w 2023 r.:

W 2023 r. strażnicy z Komendą Miejską Policji w Poznaniu przeprowadzili akcje np. Znicz, Świadomy rowerzysta, Bezpieczne wakacje, Jestem widoczny, Bezpieczna droga do szkoły. Zorganizowano cykl szkoleń oraz egzaminów na kartę rowerową w placówkach oświatowych na terenie całej gminy.

Zdjęcie dzieci i Strażniczki Gminnej na tle radiowozu.
Zdjęcie Strażniczki Gminnej podczas pogadanki w szkole z dziećmi.
Zdjęcie Strażniczki Gminnej siedzącej przy stole z dwójką dzieci.
Zdjęcie grupowe dzieci z Strażnikiem i Strażniczką Gminną.
Zdjęcie Strażniczki Gminnej z dziećmi na dworze podczas pogadanki.
Zdjęcie dzieci podczas wizyty Strażniczki Gminnej.

Bezpieczna droga do szkoły

12.06.2023 r.

W Parku Wodnym Octopus w Suchym Lesie odbył się drugi etap – finałowy – konkursu „Bezpieczna droga do szkoły”. Konkurs organizowany jest przez Straż Gminną pod patronatem Wójta Gminy, a nad jego organizacją i przebiegiem czuwali strażnicy.

W etapie finałowym wzięli udział uczniowie, którzy wykazali się największą wiedzą o zasadach bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym podczas etapu pierwszego – szkolnego.

DZIAŁALNOŚĆ OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH

Gmina Suchy Las zapewnia gotowość bojową jednostkom OSP realizując wyznaczone zadania wynikające z ustawy  o ochotniczych strażach pożarnych. Na terenie Gminy występują cztery jednostki OSP:

Gmina Suchy Las zapewnia gotowość bojową tych jednostek finansując z budżetu:

W 2023 r. OSP z terenu Gminy Suchy Las liczyły 194 członków, z czego 95 członków uprawnionych było do udziału  w akcjach gaśniczych.

Zdjęcie dzieci biorących udział w szkoleniu pomocy przedmedycznej.
Zdjęcie Strażaków podczas akcji.
Zdjęcie Strażaków podczas akcji gaszeni pożaru.

Liczba zdarzeń / akcji ratowniczych OSP w 2023 r.

Liczba zdarzeń / akcji pożarniczych OSP w 2023 r.

Liczba zdarzeń / akcji związanych z miejscowymi zagrożeniami w 2023 r.

W 2023 roku jednostka OSP Chludowo została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz został zakupiony nowy średni samochód pożarniczy VOLVO  dla OSP Suchy Las.

Jednostki brały udział w imprezach patriotycznych, takich jak: Rocznica wybuchu II Wojny Światowej w Łagiewnikach, rocznica Powstania Wlkp., Dzień Niepodległości i inne. Obchody 100-lecia OSP Zielątkowo i OSP Suchy Las. Brały udział w uroczystościach kościelnych w swoich miejscowościach: Boże Ciało, procesja. Wspierały wielokrotnie różnego rodzaju imprezy, festyny organizowane dla mieszkańców gminy. Zabezpieczały dni Gminy Suchy Las. Jednostki prowadziły szkolenia i pokazy z zakresu ochrony przeciwpożarowej oraz pomocy przedmedycznej.

Ponadto jednostki OSP prowadziły działalność edukacyjną, organizując półkolonie oraz festyny tematyczne.

Zdjęcie Strażaków z OSP Chludowo po włączeniu do KSRG.
Zdjęcie nowego średniego samochodu pożarniczego.