CZYTELNICTWO GMINNE

biblioteka publiczna w suchym lesie

93 010

Liczba książek

4 575

Liczba audiobooków

707

Liczba filmów

6 594

Liczba zarejestrowanych użytkowników

61 654

Łączna liczba odwiedzin 

104 858

Łączna liczba wypożyczeń

6 526

Liczba pobrań ebooków i audiobooków przez platformy Legimi i Empik GO

Dotacja podmiotowa dla Bibliotek Publicznych w 2023 r.:

1 050 000

0,00%

do roku 2022

działalność biblioteki

189

Liczba zorganizowanych wydarzeń bibliotecznych

5 148

Liczba uczestników wydarzeń bibliotecznych

Biblioteka współpracując z mieszkańcami, innymi bibliotekami, instytucjami i organizacjami, przez cały 2023 r. budowała partnerstwo i stwarzała warunki do rozwijania zainteresowań i aktywności społeczeństwa. Jej działania skupione były na rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych mieszkańców gminy, kształtowaniu wrażliwości u nowych odbiorców literatury, a także tworzeniu warunków realizacji nowoczesnych form edukacji, poprzez umożliwianie dostępu do różnych nośników informacji.

W sposób aktywny czytelnicy korzystali z ebooków, audiobooków oraz synchrobooków dostępnych na platformie Legimi i Empik Go. Pobrali na swe wirtualne półki 6.526 publikacji online z zasobów elektronicznych. Udostępnianie zbiorów w bibliotece jest zautomatyzowane. Odbywa się za pośrednictwem jednego z najnowszych programów bibliotecznych Sowa SQL Premium. Katalog online dostępny jest dla każdego z poziomu obsługi strony internetowej, a dla czytelników uruchomiony został również w niezwykle intuicyjnej aplikacji mobilnej Sowa MOBI, który sprawia że „całą bibliotekę” i wiedzę na temat własnego stanu konta czytelnika można mieć zawsze przy sobie dzięki smartfonowi.

W ramach działań związanych z promocją czytelnictwa biblioteka zaoferowała swoim odbiorcom wydarzenia o charakterze artystyczno-edukacyjnym i warsztatowym takie jak: Bajanie na dywanie, Książkołazy, Montownia wyobraźni, Wszystko gra, Klub planszowy dla dorosłych, Kominiarz/Piekarz, Zabierz tatę do biblioteki, Książka to ogród, Noc w bibliotece, warsztaty bożonarodzeniowe dookoła świata, konkursy recytatorskie „Wiosenne przebudzenie” i „Nic dwa razy”, wystawy ilustracji „Oto jest Sasek” i „Mapy Mizielińskich”, w których wzięło udział ponad 1.300 uczestników. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także lekcje biblioteczne, które jak się okazuje stanowią istotny element w edukacji najmłodszych. W bibliotece odbyło się ich 110 z udziałem 2.364 przedszkolaków oraz uczniów.

Na zaproszenie Biblioteki dotyczące spotkań autorskich w roku 2023 odpowiedzieli tacy twórcy jak Radek Rak, Elżbieta Cherezińska, Boguś Janiszewski, Grzegorz Piątek, Małgorzata Swędrowska, Sylwia Chutnik, Łukasz Wierzbicki, Anna Kaźmierak, Jolanta Kaleta, Robert Maciąg, Renata Piątkowska i Tomasz Raczek. Z zaproszonymi gośćmi spotkało się około 1.228 użytkowników Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie. Niezmiennie w formule cyklicznej odbywają się spotkania dwóch klubów czytelniczych funkcjonujących w bibliotece, które skupiają się na kształtowaniu wrażliwości u odbiorców literatury - 168 czytelników oraz czytelniczek zrealizowało wspólnie 22 takie spotkania

Na zakup księgozbioru z Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” w ramach Priorytetu 1, dotyczącego poprawy oferty bibliotek publicznych - Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych biblioteka pozyskała środki finansowe w wysokości 20.000,00 zł.

Zobacz to jeszcze raz!